Home » Terapie » Zespół bolesnego barku – przyczyny i leczenie

Zespół bolesnego barku – przyczyny i leczenie

Kolejna dolegliwość, która może dosłownie spotkać każdego. Zespół bolesnego barku to nie jedna choroba, a cały komplet, który krąży wokół tej części ciała. Bardzo często za ból w tej okolicy, jak i odczuwalne ograniczenie ruchów odpowiada po prostu przeciążenie mięśni. Niekiedy krótka rekonwalescencja oraz rehabilitacja szybko są w stanie poradzić sobie z tym problemem, ale czasami wymagana jest interwencja chirurgiczna. Poznaj więcej szczegółów związanych z zespołem bolesnego barku.

Zespół bolesnego barku ma wiele swoich przyczyn, ze względu na to, że nie jest to tylko jedna choroba, a cały komplet. Dlatego też przy odczuwaniu pierwszych niepokojących dolegliwości – tkliwości, bolesności czy ograniczeniu ruchów, należy czym prędzej zaczerpnąć konsultacji u lekarza bądź rehabilitanta. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu!

zespół bolesnego barku

Przyczyny powstawania bólu – czy są aż tak oczywiste?

Bark jest jedną z tych części ciała, która jest używana cały czas. Podnosimy kubek z kawą, kierujemy autem, podpisujemy dokumenty, a on ciągle pracuje. Dlatego gdy zaczynamy mieć jakiekolwiek problemy, wówczas szybko się o tym przekonujemy. Co zrobić – taki nasz urok.

Najczęściej rehabilitanci określają, że winne jest przeciążenie mięśni, niekiedy urazy, ale podłoże może mieć też zupełnie inny charakter, bardziej skomplikowany i trudny do leczenia – zapalenie kaletki podbarkowej czy początek choroby reumatycznej (od zwyrodnienia stawów zaczynając) lub nawet podłoże neurologiczne! Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie problemu. Pomoże w tym jak zawsze, szybka wizyta u lekarza, który najczęściej kieruje na ultrasonograf, rentgen czy nawet rezonans magnetyczny – wszystko jest uzależnione od naszych objawów.

Jakie schorzenia są związane z zespołem bolesnego barku

zespół bolesnego barku - rehabilitacjaJak wiadomo, są pewne schorzenia, które łatwo wyleczyć i tego lekarze wręcz życzą, gdy zgłaszają się do nich pacjenci z zespołem bolesnego barku. Najlepsze w tej sytuacji będzie typowe przeciążenie mięśni, do którego może dojść nawet podczas wykonywania codziennych czynności w domu (mycie okien, wieszanie firanek) czy przez gwałtowne szarpnięcie, ćwiczenia. W takich sytuacjach pojawia się skurcz mięśni, który można leczyć okładami, lekami przeciwbólowymi. Jeżeli jednak ból nie odpuszcza przez dłuższy czas, a skurcz nadal trzyma, wówczas niezbędna jest interwencja rehabilitanta! Za pomocą prostych ćwiczeń, które później można samodzielnie wykonywać w domu, napięcie zaczyna powoli odpuszczać, a ból po prostu znika. Jednak tylko, gdy będziemy wykonywać zalecenia rehabilitanta, nie zrobimy sobie większej krzywdy.

Rehabilitacja97