Home » Sprzęt » W oczekiwaniu na wózek inwalidzki

W oczekiwaniu na wózek inwalidzki

Będąc inwalidą możemy czekać na wózek wieczność.

W związku z brakiem dofinansowań na wózki inwalidzkie, o czym pisałem w poprzednim artykule. Jeśli osoba niepełnosprawna nie ma możliwości poruszania się o własnych siłach, to musi leżeć. Niestety będąc cały czas w jednej pozycji można nabawić się odleżyn, co jest bardzo nieprzyjemne i bolesne.

Gdy czekasz na wózek inwalidzki musisz leżeć, jednak powinieneś zadbać o swoje ciało. Ciągłe leżenie powoduje ciężkie rany jakimi są odleżyny. Leczy się je bardzo długo więc znacznie lepiej jest im zapobiegać. Aby nie dostać odleżyn, należy bardzo często zmieniać pozycję leżącą. Niepełnosprawny powinien jak najczęściej przewracać się z boku na bok po to, aby uniknąć nieprzyjemnych odleżyn.

Jeżeli mamy problem z kimś, kto faktycznie nie może nawet przewrócić się na bok, to warto jest kupić materac przeciwodleżynowy. To urządzenie, w którym znajdują się tysiące komór powietrza, naprzemiennie pompujących i wypompujących powietrze. Dzięki takiej budowie ciało chorego nigdy nie jest pod takim samym naciskiem w jednym miejscu. Dzięki zmianom ciśnienia w komorach niepełnosprawny uniknie odleżyn i spokojnie będzie mógł czekać na upragniony wózek inwalidzki.

Odleżyny powstają od zbyt długotrwałego nacisku ciała na jedno miejsce. Powoduje to zacisk naczyń krwionośnych, a to z kolei sprawia, że krew nie dopływa do fragmentu ciała, który jest przyciśnięty. Tarcie tak niedokrwionej części ciała powoduje tworzenie się ran, które bardzo długo się goją.

Z tego względu warto stosować materace przeciwodleżynowe w przypadku problemów z poruszaniem się w łóżku, a w razie możliwości ruchowej niepełnosprawnego, należy czekać na wózek i unikać odleżyn ze wszystkich sił.

Podobne wpisy