Home » Terapie » Rehabilitacja stawu kolanowego

Rehabilitacja stawu kolanowego

Urazy stawu kolanowego należą do jednych z najpoważniejszych, zwłaszcza w przypadku osób bardzo aktywnych. Często sama kontuzja unieruchamia chorego na kilka tygodni, a niejednokrotnie nawet na kilka miesięcy. Po okresie unieruchomienia jest zaś niezbędna właściwa rehabilitacja.

Problemy ze stawami kolanowymi, które wymagają dodatkowej rehabilitacji, zazwyczaj wynikają z bezpośrednich urazów, na przykład podczas uprawiania sportu. Wszystkie urazy powinny być skonsultowane z ortopedą, bo coś, co nie daje na pierwszy rzut oka zbyt poważnych objawów jest w stanie jednocześnie przysporzyć wielu problemów.

Kiedy zacząć rehabilitację?

Pierwsze ćwiczenia, których celem jest przede wszystkim utrzymanie sprawności mięśni w obrębie stawu kolanowego radzi się rozpoczynać jeszcze w momencie unieruchomienia, jeśli takie występuje, albo podczas zaleconego okresu ograniczenia ruchów. Zazwyczaj są to ćwiczenia, które bazują przede wszystkim na napinaniu mięśni dookoła kolana. Pozwalają one zachować te mięśnie w dobrej kondycji, co przekłada się na lepszy start już w momencie rozpoczęcia właściwej rehabilitacji.

Okres właściwej rehabilitacji w dużym stopniu zależny jest od tego, jaki uraz dotknął staw kolanowy. W przypadku, gdy niezbędna była operacyjna rekonstrukcja więzadeł, rehabilitacja różnymi metodami trwa zazwyczaj aż do 12 tygodni, z zaznaczeniem, że niektóre ćwiczenia pacjent wykonuje nawet dłużej samodzielnie, w domu. Alloplastyka stawu kolanowego ma o wiele krótszy okres rehabilitacji – 4 do 6 tygodni. Najkrócej trwa rehabilitacja w przypadku skręceń – do ok. 3 tygodni.

Jakie zabiegi w ramach rehabilitacji?

Rodzaje wybieranych dla danego chorego zabiegów są rozmaite. Z jednej strony zależy to od rodzaju urazu, a więc i sposobu jego zaleczenia oraz przywrócenia stawu kolanowego do zdrowia. Drugim istotnym aspektem jest indywidualna ocena specjalisty – zależnie m.in. od wieku pacjenta i jego formy fizycznej, a także aktywności przed urazem zależy, jakie zabiegi będą najbardziej odpowiednie.

Bardzo często przy rehabilitacji stanu kolanowego stosuje się krioterapię, która ma wpływać pozytywnie na zmniejszenie obrzęku stawu oraz ustąpienie bólu. Ostatnio w modzie jest także kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznica, która jest dobierana stosownie do przebytego urazu oraz leczenia przez fizjoterapeutę. W niektórych przypadkach niezbędna jest elektrostymulacja mięśni połączona z terapią manualną. Istotne jest, aby terapia została rozpoczęta jak najszybciej i trwała do powrotu do pełnej sprawności.

Więcej o rehabilitacji w Krakowie można przeczytać na  stronie rehabilitacja-rst.pl