Home » Inne » Problemy osób niepełnosprawnych

Problemy osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne spotykają w życiu wiele utrudnień.

Te najbardziej podstawowe wiążą się najczęściej z wykonywaniem czynności codziennego życia. Niestety w Polsce jeszcze wiele miejsc użytku publicznego nie jest dostosowane dla osób, dla których środkiem przemieszczania się jest wózek inwalidzki.

Niejednokrotnie wózki inwalidzkie ze względu na brak specjalnych podjazdów nie mają dostępu do wielu budynków, także tych użyteczności państwowej jak urzędy miasta, poczty, przychodnie lekarskie. Paradoksalnie o to aby wózki inwalidzkie nie sprawiały trudności poruszających się na nich dbają duże hipermarkety i prywatne przedsiębiorstwa.

Okazuje się, że wystarczy zrobić bardzo niewiele aby pomóc niepełnosprawnym w codziennym życiu. Dużym udogodnieniem i pomocą są na przykład uchwyty łazienkowe, bez których proste załatwienie potrzeb fizjologicznych jest nie lada wyczynem. Uchwyty łazienkowe i powiększone rozmiary pomieszczenia, w którym znajduje się toaleta sprawiają, że wózek inwalidzki może swobodnie tam jechać a osoba niepełnosprawna bezpiecznie i wygodnie skorzysta z jego funkcji.

Wózki inwalidzkie są wielką przeszkodą, z którą osoby niepełnosprawne starają się walczyć. Ważne, aby większą uwagę zwrócił na ten fakt rząd polski i wprowadził obowiązek dostosowania miejsc użyteczności publicznej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pamiętajmy, niepełnosprawni są wśród nas i wystarczy minimum pomocy, aby ich życiu stało się łatwiejsze i w minimalnym chociaż stopniu zbliżyło się do normalnego.