Home » Terapie » Jak się rehabilitować? Przez NFZ czy prywatnie?

Jak się rehabilitować? Przez NFZ czy prywatnie?

Ból w kręgosłupie czy rekonwalescencja po urazach kończyn – w każdym z takich przypadków niezbędne jest skorzystanie z pomocy specjalisty, czyli rehabilitanta. Czy w takiej sytuacji powinieneś skorzystać z pomocy placówek współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy też może umówić się na prywatną wizytę?

Z całą pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet zwykłe przeziębienie może skutecznie osłabić twój organizm. Ból w kręgosłupie, operacja czy złamanie kończyny to kolejne sytuacje, gdy potrzebujesz czasu, aby odzyskać pełnię sił. Wówczas ważne jest nie tylko korzystanie z pomocy specjalistów, lecz także czas, w jakim będziesz miał do nich dostęp. Im szybciej będziesz mógł skorzystać z zabiegów przeprowadzanych przez fizjoterapeutów, tym lepiej dla ciebie. I właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy lepiej skorzystać z usług NFZ, czy też może szukać rehabilitacji na własną rękę, korzystając z prywatnych ośrodków.

Rehabilitacja przez NFZ – jak to wygląda?

Jako osoba, która samodzielnie lub za którą składki na ubezpieczenie zdrowotne odprowadza pracodawca, z pewnością chciałbyś skorzystać z możliwości bezpłatnej rehabilitacji. Taka jest możliwa, ale – co musisz wiedzieć – możesz na nią długo czekać. Dlaczego? Wszystko zależy od tego, na przeprowadzenie ilu zabiegów zgodziło się NFZ w umowie podpisanej z daną placówkę. Znaczenie ma też liczba zatrudnionych fizjoterapeutów. W praktyce najczęściej jest tak, że osoby zainteresowane rehabilitacją na koszt NFZ są zmuszone czekać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. A w przypadku rehabilitacji czas odgrywa bardzo istotną rolę – im szybciej rehabilitacja się rozpocznie, tym lepiej.Jeżeli chodzi o rehabilitację przeprowadzaną na koszt NFZ, to trzeba pamiętać, że czasem rehabilitacja odbywa się w szpitalu. Na taką pomoc nie mogą jednak liczyć wszyscy pacjenci – skierowanie na tzw. rehabilitację stacjonarną otrzymasz tylko wówczas, gdy twój stan będzie naprawdę poważny.

Rehabilitacja prywatna – krótkie terminy, ale…

W odróżnieniu od rehabilitacji bezpłatnej, czyli odbywającej się na koszt NFZ, za skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty w prywatnym ośrodku trzeba sporo zapłacić. Z drugiej strony terminy wizyt są bardzo krótkie, co oznacza, że niezbędną pomoc możesz otrzymać praktycznie od ręki. To bardzo istotne, bo w przypadku np. złamania kończyny, im szybciej odbędą się zalecone przez lekarzy zabiegi, tym szybciej dojdziesz do siebie po takim wypadku.Różnica między rehabilitacją odbywającą się na koszt NFZ a twój jest widoczna również w monitorowaniu efektów przeprowadzanych zabiegów. Otrzymując skierowanie na rehabilitację, lekarz wskazuje, ile zabiegów powinieneś odbyć. Problem jednak w tym, że liczba przepisana przez specjalistę nie zawsze musi być wystarczająca. Tymczasem jednak fizjoterapeuta nie będzie mógł wykonać więcej zabiegów niż to przewiduje skierowanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zdecydujesz się dopłacić z własnej kieszeni za dodatkowe zabiegi, które pozwolą ci powrócić do aktywności fizycznej w pełni sił.

Co zatem wybrać – rehabilitację na NFZ czy może jednak prywatną?

Jeżeli termin rehabilitacji na koszt NFZ nie będzie długi, to powinieneś z niej skorzystać. Gdy jednak termin pierwszego spotkania z fizjoterapeutą jest odległy, a ty posiadasz środki, aby sfinansować rehabilitację, nie wahaj się – twoje zdrowie jest najważniejsze.

Rehabilitacja Kraków w RST Rehabilitacja