Home » Terapie » Jak przebiega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Jak przebiega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego?

Żmudna i długotrwała rehabilitacja to jedyny sposób na to, aby efekty endoprotezoplastyki stawu kolanowego pokrywały się z zamierzonymi. Mnóstwo osób jest przerażonych wizją ciągłych ćwiczeń i nierzadko bolesnych zabiegów. Jest to jednak niejednokrotnie jedyny sposób na to, aby móc powrócić do pełni sił i znów cieszyć się tak uwielbianą aktywnością fizyczną.

Na forach internetowych poświęconych zdrowiu bardzo często można znaleźć pytania dotyczące rehabilitacji po endoprotezoplastyce stawu kolanowego. Wszystko wskazuje więc na to, że świadomość w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia. Właśnie dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu i podzielić z Wami informacjami, które udało nam się zgromadzić. Zanim jednak przejdziemy do sedna zapraszamy Was do zapoznania się z wypowiedzią specjalisty fizjoterapii, który powiedział nam na co powinni przygotować się pacjenci przystępujący do procesu rehabilitacji po zabiegu:

Pracuję w zawodzie już ponad dekadę i doświadczenie nauczyło mnie, że nie można pacjentowi niczego obiecywać. Sam chciałbym, aby zabiegi były bezbolesne a cała rehabilitacja trwała jak najkrócej. Niestety, po endoprotezoplastyce stawu kolanowego na pacjenta czekają trudne chwile, którym po prostu musi podołać jeśli chce wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Rehabilitacja zakłada kilka celów. Po pierwsze chcemy stopniowo zwiększać utracony ruch w kolanie, po drugie dążymy do ustabilizowania stawu kolanowego, po trzecie zwiększamy siłę mięśni kończyny (właśnie dlatego tak ważne są ćwiczenia wysiłkowe i wzmacniające), po czwarte krok, po kroku powracamy do pełnej aktywności fizycznej a na koniec uderzamy w źródło bólu i staramy się go zniwelować jak najszybciej”.

Po samym zabiegu pacjent musi przebywać w pozycji leżącej przez co najmniej cztery doby, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Drobne ćwiczenia wykonywane są już na dwa dni po zabiegu. Im szybciej do tego dojdzie, tym większa szansa na pełny powrót do sprawności fizycznej. Właśnie dlatego jeszcze w okresie hospitalizacji następuje pierwsza konsultacja z fizjoterapeutą. Oczywiście, początkowo te ćwiczenia nie wymagają w zasadzie żadnego wysiłku ze strony pacjenta. Jest on na tyle osłabiony i odczuwa na tyle silny ból, że nie jest w stanie wykrzesać z siebie chęci do zabiegów i ćwiczeń. Wówczas, w początkowej fazie wszystko spoczywa na barkach fizjoterapeuty.

Czy to boli?

Pacjenci muszą niestety przygotować się na pewien ból i towarzyszący im dyskomfort. Nie można również przeceniać swoich możliwości nawet wtedy kiedy dolegliwości nie są aż tak uporczywe. Pierwszą fazą jest nauka swobodnego siadania, kładzenia się oraz chodzenia po kuli. Również w tym miejscu nieoceniona będzie pomoc specjalisty. Nie warto podejmować samodzielnie żadnych prób powrotu do aktywności. Brak wiedzy w tym zakresie może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia stawu kolanowego orz do poważnego obrzęku, który będzie wymagał dalszego leczenia farmakologicznego oraz hospitalizacyjnego.

Przez wiele miesięcy wykonuje się schematyczny trening rehabilitacyjny. O jego przebiegu pacjent informowany jest indywidualnie przez swojego rehabilitanta. Więcej informacji na temat zabiegu oraz jego przebiegu znajdziesz na stronie: http://rehabilitacja-rst.pl/. Wykwalifikowani specjaliści z pewnością odwiedzą na każde Twoje pytanie.