Home » Terapie » Jak dbać o układ ruchowy?

Jak dbać o układ ruchowy?

Wiele osób boi się starości, gdyż lękają się , że ich ciało nie będzie już tak sprawne jak kiedyś, w latach młodości. Rzadko zdają sobie jednak sprawę, że na kondycję i sprawność na starość pracujemy w młodości. Jeśli dopuścimy do tego, że organizm zapomni, czym jest wysiłek fizyczny nie powinniśmy liczyć na to, że nasze stawy za kilkadziesiąt lat będą w pełni sprawne. Jak w takim razie dbać o swój układ ruchowy, by podczas jesieni życia nie odczuwać bólu przy każdym ruchu?

1. Po pierwsze – ruszać się regularnie. Nie można pozwolić, by nasze stawy „zastały się” i odzwyczaiły od ruchu. Regularne ćwiczenia fizyczne to klucz do zachowania sprawności na długie lata. Wystarczy nawet pół godziny spaceru dziennie, by utrzymać stawy w dobrej formie. Oczywiście nie należy na tym poprzestawać i próbować przeróżnych form aktywności fizycznej.

2. Po drugie – zawsze pamiętać o rozgrzewce. Każda, nawet najmniejsza kontuzja obniża naszą sprawność ruchową. Zazwyczaj w minimalnym stopniu, ale te mikrouszkodzenia dają o sobie znać na starość. Dlatego nie można lekceważyć żadnych urazów i wystrzegać się ich dokładnie rozgrzewając mięśnie i stawy przed treningiem.

3. Po trzecie – spożywać potrawy bogate w wapń, który wzmacnia nasze kości oraz jeść galarety mięsne i inne potrawy z żelatyną – to ratunek dla naszych stawów. Zdrowe i regularne odżywianie wpłynie pozytywnie nie tylko na nasz układ ruchowy, ale też trawienny, krwionośny, limfatyczny i każdy inny.

4. Po czwarte – nie przesadzaj z ćwiczeniami. Nadmierne forsowanie organizmu podczas ćwiczeń poskutkuje licznymi kontuzjami i czasowym (a bywa, że trwałym) ograniczeniem sprawności ruchowej. W żadnej dziedzinie nie można przesadzać, a szczególny umiar zachowajmy, gdy chodzi o nasze zdrowie.

Rehabilitacja w Krakowie:

RST Rehabilitacja