Home » Inne » Historia wózków inwalidzkich

Historia wózków inwalidzkich

O wózkach inwalidzkich pierwszy raz słychać już było w roku 500 przed naszą erą.

Jest to przypuszczalny czas powstania pierwszych krzeseł na kółkach. W tym czasie wykonane zostały malowidła przedstawiające coś na kształt wózka inwalidzkiego. Rysunki wykonano w Chinach oraz Grecji.

Kolejnym etapem zapisanym w historii wózków inwalidzkich jest rok 1595. Hiszpańscy kronikarze z tych czasów opisywali, że ich król Filip II jeździł na czymś w rodzaju fotelu z kołami. Ciężko powiedzieć, czy był to już prototyp wózka, czy zwykłe „widzi mi się” szanownego króla Hiszpanii. W każdym razie żaden z kronikarzy nie napisał, czy Filip II faktycznie nie mógł chodzić, czy po prostu lubił sobie pojeździć na fotelu. Jeżeli prawdą jest to drugie, to jego mobilu nie możemy w żadnym razie nazwać wózkiem inwalidzkim.

W roku 1885 jeden z brytyjskich naukowców wynalazł obręcze metalowe przyczepiane do kół wózka. Odkrycie trzeba za uznać za przełomowe, gdyż od tego momentu wózki inwalidzkie mogły być prowadzone przez osoby niepełnosprawne w sposób higieniczny i bezpieczny. Nie jest przyjemne, ani estetyczne łapanie rękami za kręcące się, brudne koła. Z tego powodu taka obręcz stała się bardzo przydatna. Dzięki niej chorzy nie musieli już brudzić sobie rąk, aby poruszać się w terenie.

W 1900 roku wytworzono wózek inwalidzki napędzany ręcznie przy pomocy łańcuchowej przekładni. W tym czasie taki wózek kosztował ogromne pieniądze i mogli na niego pozwolić sobie tylko najbogatsi niepełnosprawni. Do dziś widzę osoby jeżdżące na wózku napędzanym ręcznie właśnie w ten sposób. Trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne, gdyż wkłada się w to znacznie mniej siły niż w kręcenie samych kół. Dzięki przekładniom przemieszczanie się jest łatwiejsze do wykonania.

Wózki składane jakie znamy teraz zostały wynalezione przez H. Jenningsa ze Stanów Zjednoczonych w 1932 roku. Można powiedzieć, że to on jest ojcem współczesnych wózków inwalidzkich. Trzeba przyznać, że składane wózki były przełomem, gdyż można było je w łatwy sposób przechowywać oraz transportować.

Pierwszy elektryczny wózek inwalidzki wynaleziono i skonstruowano w Norwegii w latach 80 XX wieku. Od tej pory komfort poruszania się na wózku inwalidzkim wzrósł kilkakrotnie. Dzięki temu wynalazkowi poruszać mogły się nawet osoby z bardzo ciężkimi urazami. W tym momencie produkowane są wózki elektryczne sterowane jednym palcem, lub nawet wzrokiem.

Podobne wpisy