Home » Kursy » Etyka w fizjoterapii – kursy dla fizjoterapeutów

Etyka w fizjoterapii – kursy dla fizjoterapeutów

Czy etyka jest wymagana w pracy fizjoterapeuty? Czy podczas wykonywania swoich obowiązków, rehabilitant może natrafić na sytuacje, które będą wymagały filozoficznego podejścia do pacjenta? Czy i on ma jakiś kodeks, którym powinien się kierować – jak lekarz? Jest to zawód zaufania społecznego, bardzo często stawiającego pacjenta we wstydliwych sytuacjach, dlatego – TAK, fizjoterapeuta nie może zapominać o etyce i moralności.

O etyce można rozmawiać godzinami, w końcu jest to temat filozoficzny. Jednakże nie powinno się kończyć na rozważaniach, a moralność i jej zasady wprowadzać na co dzień do naszego życia. Jak widać – nie tylko prywatnego. Nawet zawodowo, trzeba być przygotowanym na różne kłopotliwe sytuacje, które mogą negatywnie odbijać się na naszej opinii, jednak, by do tego nie dopuścić – należy sprawdzić, jakie są normy postępowania. Mają je lekarze, prawnicy, nawet nauczyciele – fizjoterapeuci też i nauczą się tego między innymi na kursach doszkalających.

Etyka w pracy fizjoterapeuty

Kiedy tak naprawdę mogą się przydać normy etyczne w pracy fizjoterapeuty? Praktycznie na co dzień. Mają oni do czynienia z różnymi ludźmi, chorobami, wrażliwością, a gruboskórna postawa niestety nie zawsze jest tutaj mile widziana i korzystna dla samego pacjenta. Przecież nie raz się mówi, że nastawienie zewnętrzne, wsparcie innych, jest tak ważne przy leczeniu różnych chorób. Tworząc więź emocjonalną, właściwą postawę wobec innych, cierpiących jest tutaj na miejscu.

Fizjoterapeuta powinien zatem cechować się pewnymi atrybutami, mieć osobowość, która nie tylko pomoże w zdobywaniu nowych „klientów”, ale będzie wspomagać chorych w obecnych czasach. Tylko ludzkie podejście jest tutaj wskazane, ale też inne cechy – które w pewnym sensie można się wyuczyć, inne powinny być zakorzenione w nas samych. Na pewno podczas kursów dla fizjoterapeutów z etyki, nie raz zostaną poruszone tematy związane ze społeczeństwem, wszechobecną znieczulicą i tym, jak do niej nie dopuścić podczas pracy z ludźmi!

Jaki powinien być dobry fizjoterapeuta? Jakie ma mieć cechy charakteru? Umiejętności? Zdolności – na te wszystkie pytania, znajdzie się odpowiedź podczas szkolenia. Warto jest wziąć w nim udział, aby zobaczyć, że nie tylko technika i sprzęt pomagają w leczeniu, ale także otwartość, serdeczność i współczucie – jednak nie jest to wszystko, o czym powinien pamiętać młody fizjoterapeuta. Więcej na kursie, do którego serdecznie zachęcamy. Terminarz kursów odbywających się co jakiś czas w Polsce znajdziesz na stronie Top School.